Коли ЄС скасує візовий режим для України?
26 березня 2014 року Президент ГО "Центр стратегічного партнерства" Світлана Мітряєва взяла участь у прес-конференції з питань запровадження безвізового режиму між Україною та ЄС та оприлюдненні результатів громадського дослідження особливостей візової політики та практики Генеральних консульств Польщі, Чехії та візового центру ФРН у Львові, Словаччини та Угорщини в Ужгороді.
Захід відбувався у Львівському прес-клубі за участю експертів Міжнародної громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” (одним із фундаторів якої є і РФ НІСД в м. Ужгороді) та представників консульських установ країн ЄС, розташованих у м. Львів.
Керівник громадської ініціативи „Європа без бар’єрів” Ірина Сушко звернула увагу присутніх на те, що за останні 3 роки, на жаль, Україною не було здійснено змістовних кроків на зустріч до безвізового режиму. Вона наголосила, що План дій з візової лібералізації між Україною та ЄС було підписано ще в 2010 році, який передбачав більше як 50 технічних критеріїв та завдань в різних напрямках державної політики. Україна зобов’язалась його виконати, та відповідно, модернізувати такі сфери державної політики як управління міграцією та кордонами, безпека документів, громадський порядок і безпека, фундаментальні права людини. Водночас, вона наголосила, що наразі є піідстави говорити про те, що новий мотивований парламент та оновлений уряд візьмуть на себе певні зобов’язання і виконуватимуть перелічені завдання з більшим ентузіазмом. В першу чергу йдеться про відновлення роботи Координаційного центру з виконання Плану дій з візової лібералізації, який координує різні міністерства та відомства, що задіяні в процесі виконання цих реформ, введення біометричних паспортів та боротьбу з корупцією.
Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Йоанна Васяк, звернула увагу на проблему, пов’язану із діяльністю неакредитованих посередників, наголошуючи, що у випадку, коли отримання запрошення від польської сторони неможливе, то у заявників є можливість отримати візу «на закупи», яка вперше видається терміном на сім днів, а в подальшому - до року.
Консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Павел Валовий зауважив, що відсоток відмов в отриманні візи у консульській установі, яку він представляє - досить низький і основна причина відмов - неправильно оформлений або неповний пакет документів.
Президент ГО "Центр стратегічного партнерства" Світлана Мітряєва, представила динаміку візової політики і практики консульських установ країн ЄС на території Закарпатської області та зазначила, що за період моніторингу помітна тенденція до збільшення кількості безкоштовних віз, що видають Генеральні консульства Словаччини та Угорщини. Так у 2008 році 20% опитаних громадян в словацькому консульстві отримали безкоштовно, то у 2013р. ця частка уже становить 43%, а в угорському консульстві за цей період ця частка підросла з 30% до 50%. Вона також зазначила, що дані консульські установи видають значну частку довготермінових віз, так до прикладу візи терміном на 2-3 роки видали 37% опитаним респондентам у консульстві Угорщини, 22% - консульстві Словаччини.
Загалом Світлана Мітряєва зазначила, що консульські установи Угорщини та Словаччини вигідно вирізняються сталою позитивною динамікою на фоні загальноукраїнських показників у виконанні основних положень Угоди про спрощення візового режиму між Україною та ЄС, доповнень до неї та положень Візового кодексу. Експерти громадської ініціативи „Європа без бар’єрів” ідентифікують візову практику цих установ як «дружню».
Що ж до візової практики консульських установ країн ЄС, розташованих у Львові, то Андрій Лепак, представник „Львівського юридичного товариства” повідомив, що проблема черг біля Генерального консульства Республіки Польща у Львові перетворилась у чергу віртуальну.
Якщо протягом літніх місяців 2013 року вона сягала двох місяців, то на весні 2014 року – 3 тижні. Він також наголосив на тому, що в консульствах не працює механізм апеляції. Так, згідно з Візовим кодексом, кожен громадянин, який отримав відмову, має отримати письмове пояснення та рекомендації щодо порядку апеляції. Перш за все, за словами Андрія Лепака, причинами такої ситуації є необізнаність громадян, та фінансовий аспект, адже апеляція є платною.
У підсумку, експерти та представники консульських установ зійшлись у позиціях щодо необхідності подальшого громадського моніторингу практики видачі віз, удосконалення окремих процедур їх оформлення. Було констатовано, що загалом отримувачі віз позитивно оцінюють рівень дотримання положень консульськими установами країн ЄС Угоди про спрощення оформлення віз і Візового кодексу ЄС. Безумовно, запровадження безвізового режиму України з ЄС суттєво зменшить перешкоди в реалізації права громадян України на свободу пересування.
Участь в заході взяли заступник керівника Представництва Міністерства закордонних справ у Львові Наталія Мацієвська, науковці, експерти та численні ЗМІ.