«Візова політика Угорщини та Словаччини в Консульських установах на території Закарпатської області»

Продовжуючи здійснення оцінки якісного виконання Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС, Візового кодексу ЄС та двосторонніх Угод про місцевий прикордонний рух між Україною та Угорщиною, Україною та Словаччиною, ГО "Центр стратегічного партнерства" в рамках Міжнародної ініціативи "Європа без бар'єрів" (фундатором створення якої є і ГО "Центр стратегічного партнерства"), за підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду "Відродження" провели "круглий стіл" з презентацією Аналітичного звіту: "Візова політика Угорщини та Словаччини в консульських установах на території Закарпатської області" за результатами п’ятого етапу моніторингу (травень-липень 2012 р.).

Відкриваючи "круглий стіл", Президент ГО "Центр стратегічного партнерства"  Світлана Мітряєва наголосила, що чутливість візової тематики в Україні зумовлює стабільно високий інтерес до практики видачі Шенгенських віз – переважно з огляду на проблеми, що виникають у заявників під час візових процедур і загалом звужують можливості українських громадян вільно подорожувати Європою.

Вона зазначила, що експерти Громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» вже впродовж п’яти років здійснюють як дослідницьку так і адвокаційну діяльність. Зокрема, моніторинг видачі віз громадянам України консульствами країн ЄС, оцінюють якість імплементацій Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС, та лобіюють внутрішні реформи, пов’язані із необхідністю досягнення Україною критеріїв безвізової країни у відносинах з ЄС. Ідеологія ініціативи спирається на переконання у необхідності скасування візових бар’єрів у Європі як неефективного засобу міграційного контролю, а сучасний стан розвитку технологій в т.ч. біометричних, дозволяє здійснювати ефективний міграційний контроль на кордоні Шенгенського простору і без застосування візового режиму.

Результати попередніх Всеукраїнських моніторингів засвідчили:

-       ігнорування положень міжнародно-правових норм і продовження керування своїми внутрішніми інструкціями більшістю консульських установ країн-членів ЄС у практиці видачі віз, в результаті чого відбувається розходження між проголошеною політикою лібералізації та реальною практикою «спрощення» у сфері видачі віз (зокрема, йдеться про подекуди штучне конструювання комплекту супровідних документів, низьку кількість виданих багаторазових річнимх віз тощо);

-        фрагментарний та уповільнений прогрес візової лібералізації, в результаті чого залишилиються невирішеними низка проблем та труднощів щодо подачі документів на отримання віз громадянами України.


Тим не менше, завдячуючи зуссиллям дипломатів та експертного середовища було досягнуто тнаступних позитивних зрушень у візовій лібералізації між Україною та ЄС як:

-       Модифікація Угоди про МПР між Україною та Словаччиною в червні 2011 р. (вступила в дію 29 грудня 2011 р.);

-       Підписання Договору про внесення змін та доповнень до Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз 23 липня 2012 р., після вступу якого в дію, такі нові пільгові категорії громадян України як члени громадських організацій, релігійних громад, представники професійних об’єднань, що беруть участь у міжнародних наукових форумах, конференціях, програмах міжнародного обміну отримають право на багаторазові, довгострокові, а головне безкоштовні візи.

Світлана Мітряєва відзначила, що метою даного аналітичного дослідження було продовження вивчення особливостей візової політики і практики зазначених консульств країн-членів ЄС на території Закарпатської області та порівняння отриманих результатів з попередніми.

Новацією дослідження стало проведення поглиблених інтерв’ю з консульськими службовцями, спрямованих з одного боку на забезпечення збалансованого і комплексного оцінювання процедури видачі віз, а з іншого, - на збір важливої інформації, що стосується специфіки дії та виконання окремих норм Угоди та Візового кодексу, що мають вирішальний вплив на доступ українських громадян до Шенгенських віз.

В рамках проведення шостого кола моніторингу трьох консульств на території Закарпатської області було опитано 220 респондентів, з них:

-  180 осіб в ході анкетування щодо проходження процедури отримання Шенгенської візи;

- 40 осіб в рамках анкетування щодо процедури отримання дозволу на місцевий прикордонний рух в Генеральному консульстві Угорщини в м. Ужгороді.

Виконавчий директор ГО "Центр стратегічного партнерства" - Андрій Крижевський та експерти ГО "Центр стратегічного партнерства" - Ольга Єгорова та Ганна Гайтанжи представили результати моніторингу візової політики і практики видачі віз відповідно Консульства Угорщини в м. Берегово, Генерального Консульстві Угорщини в м. Ужгороді та Генерального Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді, зупинившись на аналізі практики видачі шенгенських віз та дозволів на місцевий прикордонний рух.

У заході та обговорені Аналітчиного звіту взяли участь заступник голови обласної адміністрації Володимир Приходько, представник МЗС України у Львові Вячеслав Войнаровський, консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Юдіт Горват, консул Угорщини в м. Берегово Ігнац Надь, віце-консул Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді Катаріна Сігельська, офіцери Фінансово-митного Директорату Словацької Республіки Петер Тупта і Марош Шандор та Державної прикордонної служби України, Голова Закарпатської торгово-промислової палати Отто Ковчар, начальник відділу міжнародного співробітництва та європейської інтеграції виконавчого комітету Ужгородської міської ради Вікторія Тарахонич, представники експертних кіл, наукових та навчальних установ Закарпаття, громадських організацій краю та численні ЗМІ.

Представники дипломатичного корпусу України, Угорщини та Словацької Республіки дали високу оцінку представленому Аналітичному звіту та загалом роботі, яку здійснює Центр стратегічного партнерства в сфері візової політики .

Вячеслав Войнаровський вручив Подяку Представництва МЗС України у Львові Світлані Мітряєвій за багаторічну активну та високопрофесійну співпрацю у консульсько-правовій сфері.

Володимир Приходько зазначив, що візові питання для жителів прикордонного Закарпаття є особливо актуальними, тому діяльність ГО "Центр стратегічного партнерства" по дослідженню візової практики країн-сусідів сприяє масовому оволодінню закарпатцями вимог Візового кодексу та угод щодо лібералізації візового режиму, залученню дедалі більшої кількості жителів прикордонних областей України в євроінтеграційні процеси.

Підбиваючи підсумки "круглого столу", Світлана Мітряєва відзначила, що шостий етап візової політики і практики консульських установ Угорщини та Словаччини на території Закарпатської області показав стабільно високий рівень виконання ними положень регулятивних міжнародних документів - Візового кодексу ЄС та Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС. Крім того, моніторинг показав високий рівень якості імплементації Угоди про місцевий прикордонний рух між Україною та Угорщиною та засвідчив проблемність дії Угоди про місцевий прикордонний рух між Україною та Словацькою Республікою, що потребує відповідної реакції з української сторони. Наразі дане питання знаходиться на контролі в МЗС України, але залишається фактом, що такий інструмент лібералізації візового режиму між Україною та Словаччиною як «місцевий прикордонний рух» наразі  не працює, а така ситуація не сприяє формуванню на спільному шенгенському кордоні ЄС та України території співробітництва, стабільності і безпеки та досягненню стратегічних цілей транскордонної співпраці.

Світлана Мітряєва також зазначила, що разом з тим наразі актуальними залишаються типові проблеми українських заявників під час проходження візової процедури:

  • низька обізнаність заявників щодо переліку необхідних документів для отримання ними бажаного типу візи;
  •  неточність представленої інформації у візовій анкеті або ж  неправильність заповнення самої анкети (головним чином, стосується анкет заповнених не самими заявниками);
  •  фіктивність поданих документів, які підтверджують мету візиту заявника, що призводить до відмов у видачі візи;
  •  нецільове використання раніше виданих віз;
  •  нехтування індивідуально визначеним для кожного заявника часом подачі документів (в Консульських установах Угорщини), що призводить до утворення черг, тощо.

Моніторинг візової політики консульств країн ЄС на території Закарпатської області був лише одним із регіональних сегментів у загальноукраїнській картині візової політики і практики країн ЄС на території України. Загальноукраїнські результати моніторингу візової політики і практики консульств країн ЄС, розташованих на території України буде представлено 24 вересня 2012 року в м. Київ за участі представників МЗС України, Представництва Європейської Комісії, дипломатичних місій ЄС на території України, які підлягали моніторингу, експертів, НГО та ЗМІ.