"Візова політика Угорщини та Словаччини в консульських установах на території Закарпатської області"

 

Однією з найактуальніших проблем сьогодення у відносинах Україна-ЄС є свобода пересування. Ускладнення вимог щодо заявників шенгенських віз країн - не членів Шенгенської зони викликало пильну увагу українського суспільства.

Продовжуючи здійснення незалежної оцінки виконання Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС та двосторонніх Угод про місцевий прикордонний рух між Україною та Угорщиною, Україною та Словаччиною, ГО «Центр стратегічного партнерства» спільно з Центром миру, конверсії та зовнішньої політики України за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження" провів презентацію Аналітичного звіту: "ВІЗОВА ПОЛІТИКА УГОРЩИНИ ТА СЛОВАЧЧИНИ В КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВАХ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ" за результатами третього етапу моніторингу (липень 2009 р.).

 

Відкриваючи презентацію, Президент ГО «Центр стратегічного партнерства» Світлана Мітряєва наголосила, що початок системної громадської кампанії за безвізовий рух між Україною та ЄС є очевидною потребою, покликаною супроводжувати перебіг "візового діалогу" та реагувати на його наявні чи потенційні виклики, коригуючи у потрібному напрямку порядок денний, зміст та тональність даного діалогу. Дана кампанія, що має бути зорієтована на чітко сформульовану ціль, потенційно спроможна суттєво посилити аргументацію прихильників безвізового руху в Європі і наблизити скасування візових вимог для громадян України з боку ЄС.

Світлана Мітряєва відзначила, що метою даного аналітичного дослідження було:

- продовження здійснення незалежної оцінки якості імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС;

- визначення впливу зазначеної Угоди на лібералізацію візової політики і практики країн ЄС в консульських установах країн ЄС на території Закарпатської області (Генеральне консульство Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульство Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді);

- вироблення пропозицій та рекомендацій для аналітичного супроводу "візового діалогу" Спільного візового комітету "Україна-ЄС".

Світлана Мітряєва також відзначила, що відмінність даного етапу моніторингу від двох попередніх полягала в тому, що він виконувався в рамках Консорціуму експертних організацій України за розширеною методологією, яка включала анкетування аплікантів на виході з консульств щодо їх досвіду проходження всієї візової процедури, включене спостереження за результатами прийому документів від аплікантів для виявлення "прихованих відмов" ще на етапі їх подачі та співбесіди щодо теперішнього та попереднього досвіду візового клопотання та подорожей до ЄС.

Загалом в рамках моніторингу трьох консульств на території Закарпатської області було опитано 1084 респондентів з них:

- 300 осіб в ході анкетування;

- 754 особи в рамках включеного спостереження за результатами подання документів;

- з 30 особами проведені співбесіди.

Головна увага під час моніторингу була зосереджена на якості виконання положень Угоди між Україною та Європейським співтовариством про спрощення оформлення віз (статті 4, 5, 6, 7), які безпосередньо передбачають таку лібералізацію.

Співставлення результатів трьох етапів моніторингу дало можливість виокремити тенденції щодо якості імплементації Угоди у візовій практиці зазначених консульств на території Закарпатської області та її вплив на лібералізацію візового режиму.

Результати моніторингу консульських установ ЄС на території Закарпатської області є одним із регіональних сегментів у Всеукраїнській картині візової політики і практики країн ЄС на території України. Загальний Аналітичний звіт за результатами системного моніторингу всіх консульських установ країн ЄС (21 консульство з 11 країн-членів ЄС) відзеркалює рівень політичної готовності ЄС ухвалити рішення щодо безвізового режиму для України та буде використаний для аналітичного супроводу "візового діалогу" Спільного візового комітету Україна-ЄС.

Експерти Центру стратегічного партнерства - Андрій Крижевський, Ольга Єгорова та Ганна Концевенко представили результати моніторингу візової політики і практики видачі віз відповідно Генеральним Консульством Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульством Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральним Консульством Словацької Республіки в м. Ужгороді.

Керівник всеукраїнського проекту, експерт Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України - Ірина Сушко відмітила, що цей проект виконувався в рамках реалізації громадської ініціативи Консорціуму експертних організацій України "Європа без бар'єрів", до складу якого входять і експерти ГО «Центр стратегічного партнерства», за підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду "Відродження".

 

 

Ірина Сушко відзначила високий рівень проведеного дослідження. Особлива увага була звернена на високу якість виконання положень Угоди даними консульствами в Закарпатській області, що на загальноукраїнському фоні є поки що позитивним "ексклюзивом". У своєму виступі вона також звернула увагу на те, що в період передвиборчої кампанії деякі політичні сили виступають за введення симетричного візового режиму України з ЄС. Такими заявами ми можемо втратити напрацьовані та вже діючі інструменти лібералізації візового режиму. Наразі проводиться велика робота по підготовці пропозицій щодо розширення пільгових категорій громадян України для отримання багаторазових та безкоштовних шенгенських віз. Також велика робота ведеться по запровадженню та імплементації "Дорожньої карти" та "Візового кодексу".

В обговоренні Аналітичного звіту взяли участь та дали високу оцінку проведеному аналізу: Галина Гороховська (представник Міністерства Закордонних справ в м. Ужгороді) відзначила високий рівень співробітництва Представництва МЗС з ГО «Центр стратегічного партнерства» щодо аналітичного супроводу процесу лібералізації візового режиму і підготовки пропозицій з цих питань, та з консульствами, розташованими на території Закарпатської області щодо практичного вирішення звернень громадян України; Юрій Колядинський (в.о. Генерального консула України в Словацькій Республіці в м. Пряшів) відзначив позитивні зміни у роботі Генерального Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді протягом поточного року, які відбулись, зокрема і в результаті проведення цього та попередніх етапів моніторингу; Олег Лукша (виконавчий директор Закарпатського відділення Асоціації міст та громад України), Волошин Валентин (виконавчий директор Фонду "Європейський дім"), які зупинилися на проблемах оформлення віз для представників органів місцевого самоврядування та неурядових громадських організацій, що знижує ефективність транкордонного співробітництва.


Участь у презентації взяли представники дипломатичних місій, акредитованих на території Закарпатської області - Томаш Віціан (перший заступник Генерального консула Угорської Республіки в м. Ужгороді), Аттіла Нодь (ведучий Консул Генерального Консульства Угорської Республіки в м. Ужгороді), Йожеф Бачкаі (Генеральний консул Угорської Республіки в м. Берегово), Маріанна Чічманцова (консул Генерального Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді), а також Брігітта Майорне-Ласло (секретар Державного фонду "Єврокліп-Єврозв'язок" (м. Ніредьгаза, Угорська Республіка), Отто Ковчар (Президент Закарпатської торгово-промислової палати), Микола Товт (начальник Відділу міграційної служби у Закарпатській області Державного комітету України у справах національностей та релігій), Сергій Федака (експерт, професор Ужгородського національного університету) та інші представники експертних кіл, наукових та навчальних установ Закарпаття, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій краю та численні ЗМІ.


Підводячи підсумки презентації, Світлана Мітряєва відзначила, що третій етап моніторингу візової політики і практики консульських установ країн ЄС на території Закарпатської області в новому політико-правовому контексті Шенгену показав, що якість імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС Генеральним Консульством Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульством Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральним Консульстом Словацької Республіки в м. Ужгороді залишається на стабільно високому рівні. Особливо слід відмітити, якісні позитивні зміни в цьому контексті Генерального Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді.

Також Світлана Мітряєва дала низку рекомендацій, яких необхідно дотримуватися, проводячи громадську кампанію за безвізовий рух в Україні. Зокрема ця кампанія має:

- базуватися на ідеї чіткої європейської ідентичності українського народу, відповідно існування візового режиму має подаватися як невиправданий архаїзм, який суперечить потребам і цінностям загальноєвропейського проекту, одним із складових якого є свобода пересування;

- розгортатися як частина міжнародних зусиль за безвізовий рух в Європі, не замикаючись на потребах лише українського суспільства і спираючись на підтримку впливових громадських, експертних та політичних кіл в країнах-членах Європейського Союзу;

- враховувати досвід країн, які здобули безвізовий режим, виконавши відповідні умови (Румунія, Болгарія), а також тих, що перебувають разом з Україною у форматі "візового діалогу" (Сербія, Македонія, Чорногорія, Албанія, Боснія та Герцеговина, Російська Федерація);

- поєднувати внутрішній (Україна) та зовнішній (ЄС) компоненти з метою синхронного впливу на центри прийняття рішень в Україні та країнах-членах ЄС;

- йти паралельним курсом з державними (дипломатичними) зусиллями, враховуючи зміст, алгоритми та етапність цих зусиль;

- кампанія не може мати вигляд популістського та/або дилетантського руху і має уникати, зокрема, спроб шантажування невиконанням існуючих міжнародних зобов'язань України та відновленням візового режиму щодо громадян ЄС;

- супроводжуватися активною підтримкою з боку української громадськості дій влади, спрямованих на досягнення Україною критеріїв безвізової країни у відносинах з ЄС

 

.